Wychodzenie z długów to proces długotrwały i może trwać nawet kilka lat. Im szybciej podejmiesz działania w sprawie swojego zadłużenia, tym lepiej. Oddłużanie warto dobrze zaplanować. Od czego zacząć? Poniżej podpowiadamy jak krok po kroku wyjść z długów.

Poznaj skalę problemu

    Gdy na naszym koncie jest wiele niezapłaconych rat i zobowiązań względem różnych firm, a do tego upłynęło dużo czasu i część naszych długów mogła zostać sprzedana, możemy mieć wrażenie że nie kontrolujemy swojej sytuacji finansowej i nie wiemy, komu ile powinniśmy spłacić. To najwyższy czas, aby wziąć do ręki kartkę, długopis, wyciągi bankowe oraz wezwania do zapłaty, które otrzymaliśmy. Na kartce należy wypisać wszystkie zobowiązania, daty, spłaty, wysokość zaległości. Wtedy powstanie konkretne zestawienie naszych długów i możemy zacząć planować ich spłatę.

Przestań wydawać. Zacznij zarabiać

    Na tej samej kartce warto wypisać wszystkie swoje miesięczne dochody, a po drugiej stronie - wydatki. Jeżeli zobowiązania przekraczają dochody, najlepiej poszukać pracy dodatkowej. Możesz poprosić pracodawcę o nadgodziny lub dodatkowe obowiązki. Warto przejrzeć strony z ogłoszeniami o pracę oraz spytać znajomych. W dzisiejszych czasach o pracę dodatkową nietrudno, wieczorami lub w weekendy możesz roznosić ulotki, rozwozić pizzę, sprzedawać w sklepie itp.

    Czas spłaty długów powinien być także czasem oszczędności. Wychodzenie z długów nie jest przyjemne, ale szybciej poczujesz ulgę, gdy zaczniesz oszczędzać. Zawsze możesz zmniejszyć swoje wydatki. Zastanów się, z czego możesz na jakiś czas zrezygnować. Mogą to być wyjścia do restauracji, do kina, korzystania z usług kosmetyczki czy fryzjera. Warto też zastanowić się nad wydatkami na transport. Samochód i taksówkę zamień na rower i komunikację miejską. Dużo możesz oszczędzić na zakupach spożywczych wybierając tańsze zamienniki i kupując mniej, żeby nie wyrzucać jedzenia. Zaciskanie pasa bywa bolesne, ale pamiętaj, że celem jest spokój psychiczny i wyjście z długów.

Zgromadź kapitał

    Każdy z nas posiada przedmioty, bez których może się obyć. Może w Twojej szafie wisi suknia ślubna jako sentymentalna pamiątka? Masz duży zbiór książek lub płyt, których nie używasz? Może nie korzystasz z jakiegoś sprzętu RTV i AGD lub możesz zamienić samochód na tańszy? Im więcej zgromadzisz pieniędzy na początku, tym łatwiej będzie Ci przekonać wierzycieli do tego, że naprawdę chcesz wyjść z długów.

Poproś o pomoc najbliższych

    Problem z długami to wstydliwy temat, dlatego wiele osób trzyma go w tajemnicy. To błąd, ponieważ szczera rozmowa z bliską osobą pomoże wyjść z długów. Pożyczka rodzinna jest korzystniejsza niż kolejna chwilówka. Bliscy mogą pomóc w znalezieniu dodatkowego dochodu oraz zaoferować inną pomoc w oddłużaniu.

Skontaktuj się z wierzycielami

    Gdy nie spłacasz swoich zobowiązań, wierzyciele stosują techniki windykacji miękkiej (np. wysyłanie wezwań do zapłaty), a jeśli nie przynoszą one skutku - windykacji twardej (w tym kierują sprawy do sądu). Im więcej działań wierzyciel podejmuje, tym bardziej rosną Twoje długi, bo to Ty finalnie zapłacisz za podejmowane przez wierzyciela działania. Dlatego skontaktuj się z nimi jak najszybciej i wyraź wolę spłaty, zaproponuj harmonogram spłat oraz poproś o pomoc w oddłużaniu. Wbrew pozorom wierzyciel nie jest Twoim wrogiem i także w jego interesie leży spłata Twoich długów. Możesz liczyć na rozłożenie długu na raty, odroczenie terminu płatności czy umorzenie odsetek.

    Pamiętaj! Na każdym etapie możesz nawiązać dialog z wierzycielem. Im dłużej będziesz zwlekać, tym rozmowy będą trudniejsze, a warunki spłaty coraz mniej korzystne. Otwarte przedstawienie swojej sytuacji finansowej i pokazanie, że chcesz spłacić długi, są czynnikami, które będą przemawiać na Twoją korzyść.

Skontaktuj się z wierzycielami

    Jeżeli nie wiesz jak pozbyć się długów i przeraża Ciebie kontakt z firmami windykacyjnymi, nie umiesz napisać wniosku o umorzenie odsetek oraz nie wiesz jak negocjować warunki spłaty - poproś o pomoc w oddłużaniu. Usługi doradcy finansowego i prawnika są kosztowne, a d tego nie gwarantują sukcesu. Dlatego lepiej problem z długami przedstawić firmie oddłużającej, która ma sprawdzone sposoby na redukcję zadłużenia.

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w redukcji zadłużenia i negocjacjach z wierzycielami
zadzwoń +48 799 399 797
Nasz konsultant wszystko Ci wyjaśni.

Więcej
artykułów

# Jak wyjść z długów - skuteczny poradnik

Wychodzenie z długów to proces długotrwały i może trwać nawet kilka lat. Im szybciej podejmiesz działania w sprawie swojego zadłużenia, tym lepiej. Oddłużanie warto dobrze zaplanować. Od czego zacz...

Czytaj
# Program redukcji zadłużenia obniża poziom stresu

Czy wiesz, że program Spłacam Swoje Długi ma wpływ na obniżenie poziomu stresu? Ostatnie badania przeprowadzone przez Instytut im. L. Williama Seidmana n...

Czytaj

Tagi

jak wyjść z długów spłata długów oddłużanie długi problem z długami jak pozbyć się długów pomoc w oddłużaniu jak spłacić długi ulga zadłużenie poradnik poradnik dla zadłużonych

Udostępnij

Sprawdź, czy program Spłacam Swoje Długi jest dla Ciebie. Podczas niezobowiązującej rozmowy udzielimy Ci bezpłatnych konsultacji • Uwolnij się od długu: +48 222 302 342