Niektóre firmy oddłużające zachęcają dłużników do skorzystania z ich oferty polegającej na umorzeniu długów. Czy możliwe jest, aby wierzyciele anulowali całościowo lub częściowo nasze długi? Czy wierzyciele rzeczywiście się na to zgadzają? I czy im się to opłaca?

Windykacja należności jest czasochłonna oraz sporo kosztuje. Banki, instytucje pożyczkowe, firmy windykacyjne zdają sobie sprawę z tego, że z powodów finansowych korzystniej jest im porozumieć się z dłużnikiem niż toczyć z nim walkę o pieniądze, których mogą nigdy nie odzyskać. Dlatego otwarci są na kontakt ze strony dłużników oraz na propozycje spłaty. Zamiast „inwestować” kolejne środki w próby ściągnięcia długu, wolą zaniechać niepewnych działań i po ludzku “dogadać się” z dłużnikiem.

Umorzenie długu - jak zacząć proces?

Wiemy już, że wierzyciele na podstawie przesłanek, że nigdy długów nie odzyskają lub będzie to czasochłonne, mogą zdecydować o ich częściowym umorzeniu. Umorzenie całkowite sprawia, że dłużnik nie musi już ich spłacać. Takie umorzenia rzadko się zdarzają. Natomiast częściowe umorzenia to normalna i często stosowana procedura. Jednak, aby móc z niej skorzystać powinniśmy przekonać wierzyciela do tego, że mamy czyste intencje i naprawdę chcemy spłacić zobowiązania, ale właśnie borykamy się z poważnymi kłopotami finansowymi. Aby zwiększyć swoje szanse, powinniśmy przestać unikać kontaktu z wierzycielem, a wręcz przeciwnie - jak najszybciej skontaktować się z nim i zacząć negocjacje.

Jak napisać SKUTECZNY wniosek o umorzenie?

Składając wniosek o umorzenie części pożyczki możemy liczyć na podpisanie ugody z windykatorem, który wówczas nie skieruje sprawy do sądu. My z kolei nie będziemy musieli ponosić dodatkowych opłat związanych z przeprowadzeniem postępowania. Jeżeli zatem do zyskania jest tak wiele, to zastanówmy się jak napisać wniosek o umorzenie długu, aby został on zaakceptowany.

 • Dane wnioskodawcy

  Pamiętajmy, aby we wniosku wyraźnie przedstawić wszystkie swoje dane teleadresowe, podać numer PESEL oraz numer pożyczki lub numer sprawy, w której się kontaktujemy. To pozwoli wierzycielowi bez problemu odnaleźć naszą sprawę i skróci czas czekania na odpowiedź.

 • Argumenty, które będą przemawiać za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku

  Aby ubiegać się o częściowe umorzenie pożyczki musimy podać powody, dla których obecnie nie możemy jej spłacać. Do takich argumentów zalicza się utratę pracy lub innego źródła dochodu, chorobę przewlekłą lub wydarzenia losowe takie jak powódź, która zniszczyła nasz dom. Im więcej problemów życiowych wykażemy, tym większa szansa na umorzenie części zobowiązania.

 • Dokumentację, która potwierdzi zasadność argumentów

  Wierzyciel pomimo dobrych chęci nie uwierzy nam na słowo, że straciliśmy pracę lub nagle poważnie zachorowaliśmy. Dlatego do wniosku należy dołączyć kserokopię wszystkich dokumentów potwierdzających nasze słowa (np. zwolnienie z pracy czy dokumentacja lekarska).

 • Dokładne wskazanie części zadłużenia, która ma zostać umorzona (np. odsetki karne, prowizja),

  Prosząc wierzyciela o pomoc warto zachować zdrowy rozsądek. Jeśli nasze oczekiwania będą zbyt wysokie, wierzyciel odrzuci wniosek w całości.

 • Pokazanie chęci i możliwości spłaty reszty zadłużenia.

  Najtrudniej jest przekonać wierzyciela do tego, że mamy wolę spłaty, tylko okoliczności nam nie sprzyjają. Jednym ze skutecznych sposobów udowodnienia wierzycielowi, że traktujemy sprawę poważnie jest przystąpienie do programu Spłacam Swoje Długi. Wówczas widać, że zależy nam na rozwiązaniu problemów finansowych, jednakże potrzebujemy profesjonalnej pomocy, która przeprowadzi nas przez ten proces.

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w redukcji zadłużenia i negocjacjach z wierzycielami
zadzwoń +48 799 399 797
Nasz konsultant wszystko Ci wyjaśni.

Więcej
artykułów

# Czy program redukcji zadłużenia jest dla mnie?

W programie redukcji zadłużenia spłacasz swój dług poprzez wielokrotne płatności. Co więcej, ostateczna kwota do spłaty jest znacznie niższa niż kwota pierwotna. Takie działa...

Czytaj
# Co zrobić, gdy wierzyciel sprzedał mój dług?

O tym, że wierzyciel sprzedał nasz dług, dowiadujemy się zazwyczaj z pisma od firmy windykacyjnej. I chociaż początkowo to pismo może nas przestraszyć, nie ma czego się bać. Sprzedaż wierzyteln...

Czytaj

Tagi

umorzenie długu częściowe umorzenie długu ugoda z wierzycielem program redukcji zadłużenia wniosek o umorzenie umorzenie ugoda dług wierzyciel redukcja zadłużenie spłata pożyczki

Udostępnij

Sprawdź, czy program Spłacam Swoje Długi jest dla Ciebie. Podczas niezobowiązującej rozmowy udzielimy Ci bezpłatnych konsultacji • Uwolnij się od długu: +48 222 302 342